Правила безпеки з уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами

ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ЗНАХІДКИ

Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, будь якого вигляду та форми, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії на них) вибухати.

Особливо треба бути уважними поблизу військових частин та полігонів, у місцях масового перебування людей, на залізничних станціях, містах зберігання металобрухту.

Вибухонебезпечними предметами є боєприпаси – це військово-технічні вироби одноразового вживання, призначені для поразки живої сили та техніки.

До боєприпасів відносяться:

– бойові ракети та їх фрагменти;

– авіаційні бомби;

– артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);

– інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);

– ручні гранати;

– стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, автоматів, гранатометів).

– освітлювальні, імітаційні, спеціальні ракети;

– вибухові пакети та петарди, освітлювальні, сигнальні ракети;

– димові гранати та шашки.

При виявленні (знаходженні) вибухонебезпечних предметів ЗАБОРОНЕНО:

• наближатися до предмету;
  • пересувати його або брати в руки;
  • кидати, ударяти по ньому, намагатися розбирати;
  • розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмети;
  • приносити предмет додому у школу.

Необхідно негайно повідомити міліцію про знахідку або зателефонувати на безкоштовні телефонні номери 101 або 102!

Практично всі вибухові речовини отруйні, чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги і обережності!

Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.

При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

1. Негайно повідомите чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту.
  2. Не підходьте до предмету, не допускайте до знахідки інших людей.
  3. Припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.
  4. Дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки.

Щоб зменшити ризики поранення чи загибелі дітей, ЮНІСЕФ спільно з МОН, ДСНС та Міністерством внутрішніх справ України запустили сайт “Все про мінну безпеку” для батьків, вчителів та дітей.

Про це Міністерство освіти і науки повідомляє на своєму сайті.

Ресурс має чотири розділи: для батьків, вчителів, підлітків та дітей.

Кожен розділ містить адаптовану до віку інформацію про різновиди мін та правила поводження з ними.

У розділі “Вчителям” можна знайти методичні рекомендації щодо проведення уроку з мінної безпеки та презентації для учнів різних класів.

За даними ДСНС, станом на 17 лютого 2023 року в Україні близько 174 тис. км2 території України потенційно забруднені мінами та іншими вибухонебезпечними предметами. Фахівці повідомляють про випадки мінування дитячих іграшок та інших предметів, які привертають увагу малюків, а тому становлять велику загрозу для їхнього життя та здоровʼя.

“Діти є особливою групою ризику, адже їхня цікавість чи неуважність можуть коштувати їм життя. Тому зараз надзвичайно важливо навчати дітей та їхніх батьків правил мінної безпеки”, – сказав директор Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України Олександр Чекригін.