Сурдотехніка колективного користування

СУЧАСНА СУРДОТЕХНІКА ДЛЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ПЕДАГОГІЧНИХ ТА МЕДИЧНИХ ЗАКЛАДІВ

В Україні більш як 3 млн. чоловік мають дефекти слуху й мовлення, які пов'язані із захворюванням слухового органу або ж із фізіологічними віковими змінами. На жаль, суто медичними засобами, в більшості випадків, досягти покращання слуху не вдається.

На теперішній час спеціальні школи-інтернати для дітей з вадами слуху забезпечені колективною звукопідсилювальною апаратурою, що розробили фахівці Інституту отоларингології ім. А. І. Коломійченка АМН України разом з Науково-виробничим підприємством "ВАБОС"  та налагодили  серійне виробництво на провідних промислових підприємствах України.

Зокрема були розроблені та освоєні у виробництві прилади для спеціальних шкільних та дошкільних закладів для дітей зі зниженим слухом і глухих дітей, а також для сурдологічних та логопедичних кабінетів.

Слухо-мовні прилади СРТ-05, СРТ-10, а також поліфонатори  ПФ-03-1 та ПФ-03-2 забезпечують можливість якісного підсилення звуків, що дозволяє проводити індивідуальні заняття з учнями з корекції слуху та мовлення. Суттєве поліпшення розбірливості мови забезпечується завдяки можливості корекції акустичної частотної характе-ристики індивідуально для кожного учня у відповідності з характеристиками його залишкового слуху. При цьому надається можливість максимального використання ефективності бінаурального слуху, зокрема, частотно-дихотичного прослуховування.

Ці прилади оснащені телефонами з високим вихідним рівнем звукового тиску (140 дБ), тому можуть застосову-ватися для слухо-мовленнєвої корекції дітей з важкими порушеннями слуху. Слід особливо зазначити, що всі прилади мають у комплекті вібратор, який дозволяє сприймати ритміко-інтонаційні характеристики мовлення, сприяє емоційному розвитку дитини, викликає позитивні емоції у дорослих глухих та оглухлих людей.

Для спеціальних закладів глухих і слабочуючих дітей був розроблений універсальний слухо-мовленнєвий тренажер УСРТ - 10К (Він дозволяє проводити колективні заняття в учбових приміщеннях (класах) з групами до 12 учнів. Базовим приладом є СРТ-10 (пульт вчителя), з’єднаний провідним зв'язком з індивідуальними пультами (ІП) учнів. На пульті вчителя є регулятори вихідного рівня сигналу та корекції частотної характеристики в кож-ному каналі (лівий, правий). На кожному індивідуальному пульті є регулятори вихідного рівня звуку та корекції частотної характеристики окремо для кожного вуха. Індивідуальний пульт має високоякісні потужні головні телефоні (або телефонно-мікрофонну гарнітуру) та вібратор. Цей тренажер також дозволяє проводити рухові групові заняття в приміщеннях з використанням бездротового індуктивного зв'язку. Для цього до пульта вчителя підключається спеціальна індукційна петля (охоплює все учбове приміщення), яка дозволяє учням використовува-ти індивідуальні слухові апарати, включеними в режимі "Телефон".

ЛІТЕРАТУРА:

1.   Базаров В. Г., Лисовский В. А., Мороз Б. С., Токарев О. П. Основы аудиологии и слухопротезирования. – М.: Медицина, 1984. – с. 250

2.   Цисаренко А. Н., Мороз Б. С., Овсяник В. П. Новые слухо-речевые приборы СРТ-10 и УСРТ-10К (назначение и опыт использования) // VIII з’їзд оториноларингологів України. – К.: 1995 – с. 326 - 327